Spis treści
Zalety inwestowania w używane maszyny produkcyjne
Decyzja o zakupie używanego sprzętu do warsztatu produkcyjnego może być wyjątkowo korzystna z punktu widzenia finansowego. Koszt nowych maszyn często jest bardzo wysoki, a używane urządzenia oferują te same funkcje za znacznie niższą cenę. Warto zwrócić uwagę na razem, kiedy maszyny są sprzedawane przez pewne przedsiębiorstwa: zazwyczaj jest to okres, gdy firma inwestuje w nowy sprzęt i chce pozbyć się starego. W takim przypadku można znaleźć sprzęt, który jest wciąż w dobrej kondycji, ale sprzedawany jest po znacznie niższej cenie.
Jednak kupno używanego sprzętu niesie ze sobą pewne ryzyko. Przed zakupem maszyny, warto dobrze sprawdzić jej stan techniczny, przeanalizować dostępne informacje o jej producencie, a także o tym, jak była ona utrzymana i serwisowana przez poprzedniego właściciela. Innym ważnym czynnikiem jest też sprawdzenie, czy dostępne są części zamienne do danej maszyny. To kluczowe, aby w razie awarii nie zostać z niespodziewanymi problemami.
Jakie używane maszyny warto mieć w warsztacie produkcyjnym?
Wybór maszyn do warsztatu produkcyjnego zależy przede wszystkim od profilu produkcji, jaki prowadzi dana firma. Mimo to, istnieją pewne podstawowe maszyny, które mogą okazać się niezbędne niezależnie od branży. Jedną z nich będzie prasa filtracyjna Perry Machinery Poland. Znajduje ona zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, służąc do separacji cieczy od stałych części. Prasa filtracyjna jest niezastąpiona szczególnie w branży spożywczej, chemicznej czy górniczej, gdzie separacja ścieków jest niezbędna.
Przy wyborze używanej prasy filtracyjnej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jej stan techniczny. Tego typu maszyny często poddawane są intensywnej eksploatacji, dlatego w przypadku używanych modeli kluczowe jest dokładne sprawdzenie stanu filtrów oraz systemu hydraulicznego. Warto również dowiedzieć się, jak często była ona serwisowana i jak wygląda dostępność części zamiennych.
W jakich środkach warto zainwestować przy zakupie używanych maszyn produkcyjnych?
Budżet, który przeznaczamy na zakup używanego sprzętu do warsztatu produkcyjnego, powinien uwzględniać nie tylko samą maszynę, ale również dodatkowe koszty związane z jej eksploatacją. Do tych można zaliczyć konserwacje, cykliczne przeglądy techniczne, wymianę części eksploatacyjnych oraz naprawy awaryjne. Z tego powodu wiele firm decyduje się na zakup maszyn od czołowych producentów, dla których łatwo dostępne są części zamienne i serwis. Mając na uwadze, że używane maszyny mogą wymagać pewnych napraw czy modernizacji, warto mieć pewną rezerwę finansową.
W skład zestawu standardowych maszyn produkcyjnych, które mogą okazać się niezbędne w każdym warsztacie, wchodzą: frezarki, tokarki, prasy, głowice wielowrzecionowe, maszyny do szlifowania, prasy filtracyjne i wiele innych. Wybór konkretnych urządzeń zależy przede wszystkim od profilu produkcji prowadzonej przez daną firmę.