Jak wybrać wygodne obuwie do biegania?

Wybór odpowiedniego obuwia do biegania uzależniony jest od kilku istotnych czynników, które początkujący biegacze zwykle omijają, nie wiedząc, jak ważne mają one znaczenie. Obuwie do biegania powinno być bowiem nie tylko markowe, kolorowe i dobrze wyglądające, ale przede wszystkim wygodne, dobrze dopasowane do naszego rodzaju stopu, ale i podłoża, po jakim najczęściej biegamy.

Na jakie punkty wyboru buta należy zwrócić uwagę?

Rodzaj stopy. Pierwszym ważnym czynnikiem determinującym to, jakie obuwie wybierzemy sobie do biegania, powinien być typ naszej stopy. W internecie można znaleźć wiele poradników o rodzajach stóp, ale na początek trzy najważniejsze typy: stopa neutralna, supinująca i pronująca. Każdy z tych rodzajów to inne wygięcie stopy i inne jej ułożenie, więc dobrze jest znać swój typ, żeby dobrać do niego konkretny model buta.

Kolejnym punktem jest rodzaj podłoża, po jakim najczęściej biegamy. Oczywiste jest, że podłoża mogą być różne, ale wybieramy to, po którym wiemy, że najczęściej będziemy biegać. Podeszwy buta i jego stabilizatory są inaczej dobierane do gruntu asfaltowego, wykonanego z kostki brukowej, leśnego, brukowego czy betonu. Producenci projektujący dobre obuwie do biegania dbają o to, by miało one różnorodnie dopasowaną amortyzację i stabilizację stopy właśnie zależnie od typu podłoża.

Waga biegacza jest następną rzeczą, której nie wolno pominąć przy wyborze butów do biegania. Im większy jest ciężar ciała, tym większy jest jego nacisk na buty, dlatego dla sportowców o większej masie produkuje się buty ciut cięższe, bardziej wytrzymałe i pozwalające na lepsze odbijanie się od podłoża. Bieganie w butach za lekkich w stosunku do wagi ciała, może spowodować, że trening nie będzie skuteczny, a nawet sprzyjać kontuzjom wynikającym ze złego rozłożenia wagi ciała na butach.

Kolejnymi istotnymi rzeczami jest dopasowanie do obuwia rozmiaru, tak by nie był ani za duży, ani zbyt ciasny, a także upewnienie się czy pięta stopy jest w bucie umieszczona nieruchomo i czy nie ociera się o ścięgno Achillesa. https://www.twojeobuwie.pl/

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.