Jak zaplanować funkcjonalną kuchnię w małym mieszkaniu?

Pierwszy krok: analiza przestrzeni

Projekt kuchni w małym mieszkaniu może często być wyzwaniem, ze względu na ograniczoną przestrzeń. Dlatego pierwszym krokiem w planowaniu powinna być staranna analiza przestrzeni. W większości przypadków kuchnię w małym mieszkaniu układamy w kształcie litery L lub I. To optymalne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie odpowiedniej przestrzeni roboczej i ergonomii pracy.

W tym etapie warto podjąć decyzję, gdzie ulokować poszczególne elementy kuchni – płyta grzewcza, zmywarka, lodówka. Pamiętać trzeba, że odpowiednie rozmieszczenie tych elementów w wpływa na naszą wygodę podczas pracy w kuchni. Zalecane jest, aby starać dopasować układ mebli i sprzętów do tak zwanego trójkąta roboczego – obejmującego strefę przechowywania, przygotowywania pożywienia i zmywania.

Wykorzystanie przestrzeni na wysokości

Przy projektowaniu kuchni na małej przestrzeni kluczowe jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni na wysokości. Oznacza to – na przykład – zamontowanie szafek aż pod sufit, które mogą posłużyć jako miejsce na rzadko używane naczynia lub produkty spożywcze. Ponadto, za pomocą specjalnych systemów, można maksymalnie wykorzystać wnętrze szafek – wykorzystując na przykład koszyki cargo, systemy obrotowe, a nawet wysuwane blaty robocze.

Niezwykle pomocne w optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni mogą okazać się również takie rozwiązania jak zintegrowane ze stołem wysokie krzesła barowe lub ukryte w szafkach stacje do segregacji odpadów. Dobre efekty przynosi również wykorzystanie niewielkich pojemników na naczynia do pieczenia, przybory kuchenne, garnki i patelnie.

Światło i kolor w małej kuchni

Jednym z kluczowych aspektów, o których należy pamiętać podczas planowania kuchni w małym mieszkaniu jest dobre oświetlenie. Powinieneś zapewnić odpowiednią ilość światła z naturalnego źródła – czyli okna – ale także zastosować oświetlenie punktowe, które doskonale podkreśli kulinarny charakter przestrzeni.

Kolorystyka również ma duże znaczenie w optycznym powiększaniu małych przestrzeni. W małych kuchniach zdecydowanie radzimy stawiać na jasne kolory – biel, beż, jasne szarości. Oprócz tego uzyskać można optyczne powiększenie przestrzeni, wykorzystując lustra i szkło.

Styl urządzenia

Projekt kuchni w małym mieszkaniu powinien zawierać również detale dotyczące stylu urządzenia tej przestrzeni. W małej kuchni sprawdza się minimalizm, który pozwala na wygodną i funkcjonalną pracę. Pamiętajmy jednak, aby meble i dodatki były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne.

Należy stawiać na jakość i staranność wykończenia mebli, które powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia. W małej kuchni ważna jest każda wolna powierzchnia, dlatego wszystkie elementy powinny być dobrze przemyślane i doskonale do siebie dopasowane. Podejmując decyzję o wyborze stylu, warto pamiętać, że może on wpływać na nasz nastrój i samopoczucie podczas przygotowywania posiłków.

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.