Stacja Kontroli Pojazdów – Na czym polega i dlaczego jest ważna?

Gęsta sieć dróg wymusza na kierowcach dbałość o sprawność swojego samochodu. Niezawodność i bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od regularnych przeglądów technicznych. Stacja Kontroli Pojazdów, zwana popularnie „badaniami technicznymi”, to obowiązkowe kontrola przeprowadzana na samochodach.

Badaniem w ramach stacji kontroli pojazdów poddawane są głównie hamulce, zawieszenie, koła oraz oświetlenie samochodu. Kontrola odbywa się w akredytowanych stacjach kontrolnych firmy specjalizujące się w badaniach technicznych pojazdów. Dzięki temu kierowcy otrzymują gwarancję jakości przeprowadzonej usługi.

Kiedy należy przeprowadzać badania techniczne na stacji kontroli pojazdów?

Badania techniczne w Polsce są obowiązkowe. Ich termin zależy od rodzaju i wieku pojazdu. Samochody osobowe do wieku trzech lat objęte są ochroną fabryczną, co oznacza, że przez ten okres nie wymagają kontroli technicznej. Dla starszych aut, tzn. powyżej 3 lat, badania te przeprowadza się co 2 lata. W przypadku samochodów użytkowych, takie kontrole przeprowadza się znacznie częściej, nawet co 6 miesięcy. Do niedawna badania techniczne były przeprowadzane jedynie na stacjach kontrolnych, jednak zgodnie z nowymi przepisami, są one dostępne również w mobilnych punktach przeprowadzających kontrolę pojazdów na terenie miast i gmin.

W sytuacji braku obowiązkowego badania technicznego pojazdu grożą nam surowe kary, składające się z wysokiej grzywny oraz licznych punktów karnych. Ponadto, prowadzenie uszkodzonego samochodu zagraża nie tylko nam, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak przygotować się do stacji kontroli pojazdów?

Przed udaniem się na badanie techniczne na stację kontroli pojazdów, warto zadbać o stan samochodu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan opon, których ciśnienie powinno odpowiadać wymaganiom producenta. Warto również zweryfikować działanie świateł samochodu, niezbędnych do prowadzenia w nocy. Ostatecznie, dobrym pomysłem będzie oczywiście umycie auta, dzięki czemu łatwiej zauważymy ewentualne nieprawidłowości.

Warto pamiętać, że w przypadku stacji kontroli pojazdów odnaleźć można również drobne elementy, które warto wymienić przed wizytą na badaniach technicznych. Mogą to być na przykład wycieraczki, klocki hamulcowe, czy filtry powietrza i paliwa. Kilka dni przed planowaną wizytą na stacji kontroli pojazdów warto wykonać wizytę u warsztatu, który przejrzy samochód i dokona ewentualnych napraw i wymian przed wyjazdem na stację kontroli pojazdów. Dbałość o samochód to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim troska o swoje życie i bezpieczeństwo na drodze. stacja kontroli pojazdów warszawa

Thanks for Reading

Enjoyed this post? Share it with your networks.